Sti:
Nyheter
Str. på skrift A A

Dynamometer
(01.09.10) Pålitelig styrkemåling i klinikken.  
Les mer 

Sundes fagkronikk:
(26.08.10) Bakgrunnen for artikkelen tilgjenglig via referanselisten. 
Les mer 

Muskelskjelettultra-
lyd og diagnostikk
(16.08.10) Fagkronikk fra lege Per Sunde. Les mer

Nye retningslinjer for
kvalitative artikler
(28.07.10) Fysioterapeutens retningslinjer.
Les mer

Effekten av konservative tiltak
for nakkesmerter
(21.07.10) En systematisk oversikt.
Les mer

Helsekilden - en lavterskelmodell for livsstilsendring
Fagartikkel.
Fysioterapeuten nr. 8/2010. Les mer

Hold deg oppdatert!
Forskningsnytt
Lenker
til tidsskrifter
og databaser
Oversikt doktorgrader
og master
Info om publisering
i tidsskriftet 
Bøker. Lyst til
å bli bokanmelder?
Les tidligere anmeldelser.


Tips eller innspill
Fagredaktør
Kjartan Vårbakken
fagredaktor@fysio.no

ImageHandler.jpg
Ill. fra tidsskriftet Dynamo
Fag/vitenskap
Vil fysioterapeutene leke
med ingeniørene?
[08.03.2010] Teknologi vil skape nye vilkår for fysioterapien. Derfor må fysioterapeuter kaste seg frampå og delta i utviklingen. Hvis ikke er det ingeniørene og dataekspertene som vil prege framtidens fysioterapi, skriver forbundet Danske Fysioterapeuter på sin fagblogg.
Av Dagrun Lindvåg
dl@fysio.no  

I en artikkel blir det pekt på at fysioterapeuter i mange år har benyttet seg av teknologi, blant annet laser, ultralyd og elektroterapi. I senere år har stadig flere fysioterapeuter tatt i bruk ultralyd til diagnostisering.

Robotselen Paro
Den danske fysioterapeuten Lone Gaedt en av ildsjelene bak robotselen Paro. Den kan stimulere og skape glede hos mennesker med demens.

Tidsskriftet Dynamo, som utgis av Danmarks Tekniske Universitet, publiserte i februar artikkelen ”Robotingeniører får nye legekamerater”. I artikkelen forteller professor Henrik Hautop Lund om ny teknologi som kan gjøre gjenopptrening mer interessant, for eksempel elektroniske spill og roboter som mennesker kan interagere med. Han mener det vil være store muligheter innen dette feltet i løpet av de nærmeste årene.

Forventer samarbeid

Den kunnskapen forskerne i dag har om elektroniske spill kan overføres til gjenopptrening. Henrik Hautop Lund forventer at mange virksomheter og yrkesgrupper vil samarbeide om denne utviklingen.
- Ta for eksempel gjenopptrening av hjerteopererte eller pasienter som har hatt blodpropp i hjernen. Hvorfor ikke gjøre gjenopptreningen morsommere, sier Hautop Lund til tidsskriftet Dynamo. 

Han understreker videre at det er fagfolk som vet hva systemene skal brukes til, som skal levere den faglige input.
- Det er for eksempel ikke oss, men fysioterapeutene som skal definere hvilke øvelser pasientene bør gjennomføre. Vi kan bidra til at det blir artigere for pasientene å utføre dem, sier han.

Les mer: http://fysio.dk/fafo/Fagbloggen/Vil-fysioterapeuter-lege-med-ingeniorerne/

Fysioterapeuten, Stensberggt. 27, Pb. 2704 St. Hanshaugen, 0131 Oslo. Tlf. 22 93 30 50 – Faks 22 56 58 25 – E-post: fysioterapeuten@fysio.no
Produsert av Pixelhospitalet
ANNONSE