Sti:
Nyheter
Str. på skrift A A

Gangfunksjon etter hjerneslag
Er hastighet og symmetri relevante mål for opp-
treningen?
Fagartikkel
Fysioterapeuten 2/2012.
Les mer
 


Pasientinformasjon, anatomisk atlas og tidsskrifter
Se hva du kan finne i Helsebiblioteket!

 

Hold deg oppdatert!
Forskningsnytt
Lenker
til tidsskrifter
og databaser
Info om publisering
i tidsskriftet 
Bøker. Lyst til
å bli bokanmelder?
Les tidligere anmeldelser.


Tips eller innspill
Fagredaktør
fagredaktor@fysio.no

Fag/forskning
Kvinnelige elitehåndballspillere sliter med skulderplager
[27.01.2012]
Klinisk erfaring viser at et stort antall håndballspillere har, eller har hatt skuldersmerter. I eliteserien sliter godt over halvparten av kvinnene med slike plager.
Av Heidi Johnsen
hj@fysio.no
Dette viser en studie forsker Grethe Myklebust har utført i samarbeid med Lisbeth Hasslan, Roar Bahr og Kathrin Steffen ved Senter for idrettsskadeforskning. 

Skulderplager hos håndballspillere har ifølge helsepersonell vært et problem i mange år. En tidligere studie fra Tyskland rapporterte at 40 prosent av håndballspillere ikke kunne delta i trening eller kamp de siste månedene på grunn av skuldersmerter.  I andre idretter med bruk av arm over skulderhøyde er det rapportert en forekomst av skuldersmerter fra 10-52 prosent.

Metode
Studien gikk ut på at i starten av 2007/2008-sesongen ble 179 spillere fra de tolv forskjellige lagene i eliteserien i håndball testet. Spillerne besvarte to spørreskjemaer. Det ble gjort ”apprehension”- og ”relocation”- tester. I tillegg ble det gjort målinger av innad- og utadrotasjon av skulderen med gonimeter. Skuddhastighet ble målt med radar.

Resultat
Over en tredjedel av spillerne (36 prosent) rapporterte på selve testdagen at de hadde smerter i skulderen og 22 prosent fortalte om tidligere plager. To tredjedeler av spillerne med smerter sa at smerten ikke kom akutt, men gradvis og tiltagende.

De såkalte ”positive” ”apprehension”- og ”relocation”-tester ble gjort på 51 spillere. Testen viste at en høy andel av de kvinnelige elitespillerne i håndball opplever smerter og problemer med  skuldrene og har en ustabil skulder. Les mer på www.klokavskade.no
Fysioterapeuten, Stensberggt. 27, Pb. 2704 St. Hanshaugen, 0131 Oslo. Tlf. 22 93 30 50 – Faks 22 56 58 25 – E-post: fysioterapeuten@fysio.no
Produsert av Pixelhospitalet
ANNONSE