
2008-2012: Ingen økning i andelen overvektige barn
Veksten i andelen overvektige barn i Norge kan se ut til å ha stoppet opp. Det viser nye resultater fra Barnevekststudien ved Folkehelseinstituttet.
Ca. hver sjette åtteåring er overvektig, det vil si at om lag 16 prosent av tredjeklassingene. I 2008 var 15 prosent av tredjeklassingene overvektige, for begge kjønn sett under ett. I 2010 økte andelen til nesten 18 prosent. Livvidden følger et liknende mønster, skriver Folkehelseinstituttet i en artikkel på sine nettsider – www.fhi.no.
- Resultater fra 2012-undersøkelsen viser at vi nå er tilbake på utgangsnivået - under 16 prosent. Det er positivt at andelen overvektige tredjeklassinger ikke ser ut til å øke i perioden 2008 til 2012, verken hos gutter eller jenter, sier prosjektleder Ragnhild Hovengen ved Folkehelseinstituttet.
Følger barn over tid
Barnevekststudien er en landsomfattende studie som startet i 2008. Målet med denne undersøkelsen er å følge med på hvordan høyde, vekt og livvidde utvikler seg over tid blant norske 3. klassinger. Dette er den eneste studien som over tid overvåker vekstutviklingen blant skolebarn i Norge. For alle tre målinger sett under ett, er andelen overvektige tredjeklassinger lavest i Helseregion Sør-Øst og høyest i Helseregion Nord. Dette gjelder både for gutter og jenter.
Studien ble gjennomført for tredje gang høsten 2012 ved de samme skolene som i 2008 og 2010. Deltakelsen blant elevene var nesten 90 prosent ved alle de tre undersøkelsene. I alt deltar 127 skoler i prosjektet.
Brutt trend eller tilfeldig svingning
- Resultater fra slike undersøkelser kan svinge noe fra år til år. Etter økningen fra 2008 til 2010 var vi spent på om dette var uttrykk for en trend - at andelen overvektige tredjeklassinger var på vei oppover. Resultatene fra 2012 viser at enten er trenden oppover brutt, eller så var økningen i 2010 uttrykk for en tilfeldig svingning. Uansett er det positivt at vi ikke har fått en ytterligere økning fra 2010 til 2012, men tvert imot ser tegn til nedgang, sier Hovengen.
Mye fokus
Hun påpeker at det har vært mye oppmerksomhet rundt overvekt de siste årene, både for barn og voksne. Det handler om kostvaner, barns bevegelse og fysisk aktivitet. Det kan tyde på at de rådene som gis for å forebygge overvekt har blitt tatt opp både av barna selv, i barnefamiliene, barnehage og skole. Vi må heller ikke glemme at det i normalvariasjonen alltid har vært og er barn med noe overvekt. Mye av dette handler tross alt om genetikk, understreker Hovengen.
Men hun avviser bestemt at vi kan avblåse hele «overvektsepidemien». Utfordringen nå er å opprettholde oppmerksomheten på det forebyggende arbeidet.
Ifølge Ragnhild Hovengen planlegges det en ny studie blant 3.-klassingene i 2015.
Kilde: www.fhi.no