
Flertall sier nei til egen MT-autorisasjon
Flertallet av høringsinstansene går imot Helse- og omsorgsdepartementets (HOD) forslag om en egen autorisasjon for manuellterapeuter. Nå er det bare å vente på Bent Høies beslutning. (Oppdatert 15.1 med kommentar fra Faggruppen for manuellterapi.)
Høringsuttalelsene inneholder også en del kritikk av HODs håndtering av saken og av høringsnotatet som ble sendt ut 9. oktober. Kritikken handler blant annet om at HOD ikke har tatt hensyn til flere utredninger fra Helsedirektoratet, som går imot autorisasjon og sier ja til offentlig spesialistgodkjenning. Et annet punkt i kritikken er at departementet har sett bort fra at ingen andre land har egen autorisasjon for manuellterapeuter, og at Universitetet i Bergen, som utdanner manuellterapeutene, sier klart nei til særskilt autorisasjon.
Bent Høie
Saken ble sendt ut på høring mens Jonas Gahr Støre fortsatt var helseminister, kort tid før regjeringen Stoltenberg gikk av. Det er foreløpig uklart når det ”nye” HOD og helseminister Bent Høie vil ta en beslutning.
Høringsuttalelsene finner du på Helse- og omsorgsdepartementets nettider, under høringer. Fysioterapeuten har i denne saken forhold seg til høringsuttalelser som var tilgjengelig på nett innen kl.15.00 tirsdag.
Posisjonene er allerede klare når det gjelder hovedaktørene: Norsk Fysioterapeutforbund (NFF) har levert en grundig høringsuttalelse for offentlig spesialistordning, i tillegg til en juridisk betenkning av advokat Anne Kjersti Befring. LOs høringsuttalelse til støtte for Norsk Manuellterapeutforening (NMF) og autorisasjon er signert LO-leder Gerd Kristiansen.
Håper på en avgjørelse
- Nå skulle HOD ha et godt grunnlag for å behandle denne saken, skriver Vegard Ølstørn, leder i Faggruppen for manuellterapi i en kommentar på e-post til Fysioterapeuten.
- Det er godt å se at de store pasientorganisasjonene støtter NFF sitt syn. Det er viktig fordi helseminister Høie i sin sykehustale i forrige uke la vekt på at pasientene skulle settes i sentrum. Et flertall av de tilgjengelige høringssvarene ønsker en annen løsning enn autorisasjon for manuellterapeutene, og mange av svarene er grundige i sin argumentasjon til støtte for NFF.
Vegard Ølstørn peker også på at Spekter i sin høringsuttalelse stiller spørsmål ved om HOD har myndighet til å ta en beslutning om autorisasjon for manuellterapeuter.
- Advokat Befring utyper dette grundig i sin juridiske betenkning for NFF. Dette er vel et av de punktene som ikke har vært fremme i debatten før. Videre kommer det tydelig frem i flere uttalelser at ordningen med autorisasjon vil gå på tvers av nordiske og internasjonale forhold. Det at NFF har støtte fra PFF viser også at det store flertallet av fysioterapeuter i Norge, uavhengig av spesialisering, ønsker å holde sammen som yrkesgruppe. Det blir jo nå opp til helseministeren å avgjøre dette, og jeg håper det kommer en avgjørelse, skriver Vegard Ølstørn.
Kommuner
Det har kommet inn høringsuttalelser fra blant annet kommunene Kristiansand, Bodø, Trondheim, Stange, Hadsel, Frogn og Modum. Hadsel kommune og Modum kommune er positive til MT-autorisasjon. De andre sier klart nei.
Oslo Universitetssykehus, Akershus Universitetssykehus, Sørlandet sykehus og Sunnaas Sykehus sier alle nei, mens Lovisenberg Diakonale Sykehus er positiv til særskilt autorisasjon.
Utdanninger og organisasjoner
Privatpraktiserende Fysioterapeuters Forbund (PFF) går i et grundig høringssvar inn for offentlig spesialistgodkjenning, og sier nei til MT- autorisasjon.
Når det gjelder uttalelser fra utdanningsinstitusjoner som var publisert tirsdag ettermiddag, sier alle nei. Det gjelder Høgskolen i Sør-Trøndelag (HiST), Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA, Høgskolen i Bergen (HiB) og Universitetet i Bergen, som har masterstudiet i manuellterapi.
Når det gjelder pasientorganisasjoner, har Norsk Pasientforening og Norsk Revmatikerforbund begge stilt seg negative til HODs forslag.
Utdrag fra uttalelsene
Trondheim: ”Høringsforslaget er mangelfullt utredet på flere områder, blant annet når det gjelder konsekvenser for kommunenes rekruttering og tildeling av avtalehjemler, konsekvenser for andre grupper med utdanning på masternivå og konsekvenser for manuellterapeuter med hensyn til behov for dobbelt autorisasjon for å opprettholde dagens rettigheter. Formannskapet beklager at høringsforslaget ikke tar høyde for Helsedirektoratets råd, internasjonal praksis eller utdanningsinstitusjonens syn.”
Kristiansand:”For kommunene vil en selvstendig autorisasjon reise en rekke spørsmål om hvordan ansvars- og oppgavedeling bør være mellom ”ordinære” fysioterapeuter og manuellterapeuter. Det vil være et tema i forhold til hvor mange stillinger kommunen vil måtte opprette i sine rehabiliteringstjenester, og hvor mange driftstilskudd for privat praksis som skal opprettes for hver av yrkesgruppene. ”
Modum: "For å ivareta pasienters sikkerhet er det av stor betydning for kommunen at den som får tilskuddet har den rette kompetansen. Det er avgjørende at den selvstendig næringsdrivende terapeuten som stiller diagnoser, sykemelder, viderehenviser og bruker manipulasjonsteknikker, er godkjent. For ansettelsesutvalget, som ikke kjenner de forskjellige utdanningene, er det vanskelig å vite hvilken utdannelse som gir kvalifikasjoner til å jobbe som godkjent manuellterapeut med alt ansvaret det innebærer. En særskilt autorisasjon av manuellterapeuter vil kvalitetssikre ansettelsesarbeidet for kommunen, samt være med på å øke pasientsikkerheten."
Og sykehusene?
Oslo Universitetssykehus: "Helsepersonell som trenger autorisasjon for å utøve sin profesjon får dette på bakgrunn av sin profesjonsutdanning. (…) Om det skal åpnes for dette (autorisasjon, red.anm.), må det vurderes om det er behov for tilleggsautorisasjon for alle spesialutdanninger.”
Lovisenberg Diakonale Sykehus: ”Vi vil spesielt vise til at autorisasjon vil definere og klargjøre manuellterapeutenes rolle og tydeliggjøre skillet mot fysioterapeuter. Dette vil lette sykehusets arbeid, blant annet med henvisninger. Som mottaker av henvisninger er vi avhengige av å vite sikkert om henviser har de fullmakter og den kompetansen som skal til.”