Hvor god er effekten av hverdagsrehabilitering?

Et nytt forskningsprosjekt skal se på de menneskelige og økonomiske effektene av hverdagsrehabilitering i norske kommuner.

Publisert Sist oppdatert

Senter for omsorgsforskning Vest har fått det koordinerende ansvaret, skriver Høgskolen i Bergen på sine nettsider.

Helsedirektoratet har fordelt over 20 millioner kroner til utprøving av hverdagsrehabilitering i norske kommuner, og mange av dem er i gang med å innføre en modell som skal trene brukere av hjemmesykepleien til å bli mer selvhjulpne.

- Modellen har tidligere vært prøvd ut i Sverige og Danmark med gode erfaringer. Men det er gjort lite forsking på dette i Norge og vi trenger derfor flere store studier, forteller leder for forskingsprosjektet, førsteamanuensis Eva Langeland.

Klart i 2016

Nylig var prosjektledere og koordinatorer fra nærmere 40 kommuner i landet samlet til opplæring ved Senter for omsorgsforskning Vest ved Høgskolen i Bergen.

- Prosjektet gir oss mulighet til å tenke nytt. Det er spennende at det blir gjort følgeforsking, og at vi får undersøkt effektene som hverdagsrehabilitering kan ha for brukerne over tid. Det er også bra at det skal forskes på de økonomiske effektene ved dette. Det viktig for å kunne forsvare tiltaket i kommunen, seier Anne Kristin Hatlelid, prosjektkoordinator og ergoterapeut i Os kommune.

Datainnsamlingen starter 1. april 2014, og resultatene skal være klare i løpet av februar 2016.

Powered by Labrador CMS