
Mange leger uten sykmeldingskurs
Bare 4860 av 23.000 leger har sikret seg obligatorisk sykmeldingskurs like før fristen går ut. Kurset er nødvendig for ikke å miste retten til sykmelde.
Legene har frist til 1. januar 2014 med å gjennomføre et obligatorisk kurs i sykmeldingsarbeid på fem timer, skriver Dagens Medisin.
Manuellterapeutene har på sin side obligatorisk opplæring i sykmeldingsarbeid som en del av masterstudiet i manuellterapi i Bergen.
Rundt tre uker før fristen går ut har 3896 av i alt 23.000 leger fullført kurset. I tillegg har 964 leger tatt andre relevante kurs, eller dokumentert tilstrekkelig kunnskap ved en egenerklæring som gir fritak fra e-læringskurset, viser tall fra Nav. Det vil si at nær fire av fem leger foreløpig har droppet å ta det omstridte kurset.
I løpet av neste år kan Nav nekte å godta sykmeldinger skrevet av leger som ikke har gjennomført den obligatoriske opplæringen.
Kurskravet førte tidligere i år til protester fra leger som mente dette var et unødvendig tiltak, og noen truet med å si fra seg retten til å sykmelde.
– Jeg kommer ikke til å melde meg på et fem-timers kurs i sykefraværsarbeid. Jeg tror mange kolleger kommer til å gjøre som meg, uttalte tidligere leder av Norsk forening for allmennmedisin, Gisle Roksund til Aftenposten da kravet ble varslet i 2011.
Les mer i Dagens Medisin.