Frykter dårligere tilbud når kommunene får ansvaret

Norsk Revmatikerforbund frykter at pasientene får dårligere helse og at samfunnsutgiftene vil øke, når ansvaret for rehabilitering legges til kommunene.

Tone Granaas, generalsekretær i Norsk Revmatikerforbund, begrunner dette med at kommunene ikke har fokus på helseledelse, og at de ikke har ressurser til å ta dette ansvaret.

- Samarbeidet mellom spesialisthelsetjeneste og kommunene fungerer heller ikke, sier Granaas til Dagens Medisin.

Bygger ned

Granaas påpeker at en del steder i Norge bygger nå spesialisthelsetjenesten ned tilbudet sitt, før det er på plass i kommunene.

- Jeg frykter at dette vil gjøre det enda vanskeligere for de som trenger rehabilitering å komme tilbake i samfunnet igjen, noe som kan føre til enda større utgifter for samfunnet og dårligere helse for dem det gjelder, sier Granaas.

Opptrappingsplan

Departementet har lvarslet en opptrappingsplan innen rehabilitering.

- Vi vet imidlertid ikke når den kommer. Vi i Norsk Revmatikerforbund har satt i gang et prosjekt der vi vil finne konkrete løsningsforslag på rehabiliteringsforløp - med pasienten i sentrum, som departementet selv sier. Vi kommer til å legge fram disse forslagene for departementet, sier Granaas.

Bedre rehabilitering

Hun mener rehabilitering er løsningen, både for å gi bedre helse, og for å få ned samfunnskostnadene.

- Svært mange av de muskel- og skjelettsyke er kronikere og langtidssykmeldte, som trenger å leve med og mestre sykdommen. De blir kanskje aldri smertefrie og friske, men de kan lære å forholde seg til plagene på en måte som gir økt mestring, sier Granaas til Dagens Medisin

Powered by Labrador CMS