Dagens avtaler med private rehabiliteringsinstitusjoner i Helse Sør-Øst, kan forlenges ut oktober 2026.

Avtaler kan forlenges etter stortingsvedtak

Helse Sør-Øst kan forlenge avtalene med private rehabiliteringsinstitusjoner med fire måneder etter at Stortinget stanset pågående anbudsprosesser.

Publisert

Det skriver Helse Sør-Øst på sine nettsider.

Dagens avtaler med private rehabiliteringsinstitusjoner, som opprinnelig ble sagt opp med virkning fra 1. juli i år, kan nå forlenges ut oktober 2026. Bakgrunnen er flertallsvedtaket på Stortinget i forrige uke om å stanse pågående anbudsprosesser for private rehabiliteringstjenester i Helse Sør-Øst og Helse Midt-Norge.

– Per i dag har vi ikke fått signaler om hvordan dette skal løses og hvor lang tid det vil ta før vi får et oppdrag fra Helse- og omsorgsdepartementet. Dette er en usikker situasjon først og fremst for pasientene, men også for de private rehabiliteringsinstitusjonene og for oss, sier konsernsjef Mona Stensby i Helse Sør-Øst RHF.

Avtaler verdt 550 millioner kroner

Helse Sør-Øst har avtaler innen spesialisert rehabilitering fra 2015 og 2025. Avtalene fra 2015 har en årlig økonomisk ramme på i overkant av 1,6 milliarder kroner og ble sagt opp med virkning fra 30. juni 2026. Det er disse institusjonene som nå får tilbud om forlengelse.

I tillegg ble det 28. oktober 2025 tildelt nye avtaler med en samlet økonomisk ramme på 1,2 milliarder kroner. Det er så langt signert avtaler for tilnærmet 550 millioner kroner. Oppstarten varierer: Noen har allerede startet, mens de fleste har planlagt oppstart fra 1. juli 2026.

Inviterer til møte

Flere institusjoner vil dermed kunne sitte med både gamle og nye avtaler samtidig. Helse Sør-Øst vil invitere til separate møter for å avklare hvordan dette skal håndteres.

– Vi ser at dette vil føre til en høy behandlingskapasitet innenfor en rekke diagnoseområder, noe som kan bli utfordrende, sier Stensby.

Helse Sør-Øst skriver at det i anbudsprosessen som ble gjennomført i fjor, var enkelte diagnosegrupper som ikke ble godt nok ivaretatt. Dette gjelder særlig høyspesialisert rehabilitering innen hjerte- og lungesykdommer, kompleks epilepsi og pasienter med multippel sklerose (MS). En ny anskaffelse innen disse områdene var planlagt i løpet av våren, men er nå satt på vent.

 

Powered by Labrador CMS