
Flere får tilgang til kjernejournal
Fysio- og manuellterapeuter med kommunal driftsavtale får tilgang til kjernejournal. Har du ikke driftsavtale, kan du også få tilgang.
- Etter vår vurdering kan fysioterapeuter og manuellterapeuter både med og uten avtale ha tjenstlig behov for tilgang til kjernejournal, avhengig av type virksomhet de jobber i.
Dette melder Helsedirektoratet i et brev til Norsk Manuellterapeutforening (NMF).
Her kan du lese saken, med lenke til brevet fra Helsedirektoratet (manuell.no).
- Kan forventes å ha behov for tilgang
Direktoratet understreker samtidig at kjernejournal gir helsepersonell viktig informasjon for å yte forsvarlig helsehjelp. Samtidig må pasientens personvern ivaretas gjennom samtykke og tilgangsstyring.
Fysio- og manuellterapeuter med avtale med kommunen, er å regne som en del av den kommunale helse og omsorgstjenesten, skriver direktoratet i brevet.
Videre heter det:
- Vår vurdering er derfor at disse virksomhetene kan forventes å ha behov for tilgang til kjernejournal, på lik linje med fysio- og manuellterapeuter som er fast ansatt i kommunen, og kan få tilgang til kjernejournal, dersom de oppfyller gjeldene krav som for tilkobling til kjernejournal.
For fysio- og manuellterapeuter uten driftsavtale blir det ifølge brevet sendt fra direktoratet gjort vurderinger av hver enkelt virksomhet på forespørsel til Norsk helsenett SF.
Samarbeidstiltak
Det var ifølge brevet Norsk helsenett SF som anmodet Helsedirektoratet om å
vurdere fysio- og manuellterapeuters tilgang til kjernejournal. Bakgrunnen skal ha vært en forespørsel fra Norsk Fysioterapeutforbund, Norsk Manuellterapeutforening og
Privatpraktiserende Fysioterapeuters Forbund.
EPJ-løftet, som er et samarbeidstiltak mellom Legeforeningen og Helse- og omsorgsdepartementet og Norsk Fysioterapeutforbund, Norsk Manuellterapeutforening og Helsedirektoratet, skal ifølge manuell.no ha vært tidlig ute med å reise spørsmål om tilgangen til kjernejournal for fysio- og manuellterapeuter.