Forhandlingslederne Kai Øivind Brenden og Geir Røsvoll i Unio kommune konstaterer at det ble brudd i lønnsoppgjøret for kommuneansatte i KS-området. Oppgjøret går til mekling.
Foto: Unio / Tore Bollingmo
Brudd i Norges største tariffoppgjør
Nå starter mekling. Kan bli kommune-streik fra 28.mai.
– Det har vært en meget skuffende utvikling under forhandlingene, og avstanden er betydelig, sier Unios forhandlingsleder Geir Røsvoll i en pressemelding fra Unio.
– KS har vist svært liten vilje til å komme oss i møte på våre krav. I stedet opplever vi en motpart som angriper grunnleggende rettigheter som vi har bygget opp over lang tid.
Riksmekler neste
Forhandlingene brøt sammen tidlig torsdag ettermiddag. Dermed går oppgjøret til mekling. Også de andre hovedorganisasjonene, LO, Akademikerne og YS, valgte å bryte forhandlingene.
– Jeg må si jeg er overrasket over det som har møtt oss. Kommunene har et stort behov for kompetente ansatte, og beredskap er viktigere enn noen gang. Da forventer jeg en mer imøtekommende motpart enn det vi har vært vitne til i disse forhandlingene, sier han.
Nå må partene få hjelp fra Riksmekleren. Oppstart på meklingen er 7. mai, og skal være avsluttet innen 28. mai.
Kan bli storstreik
Blir ikke partene ikke enige, ja da blir det streik.
– Det blir stadig tyngre for kommunene å levere innbyggerne de tjeneste de har krav på. Barn, unge, eldre og syke er de som taper mest på dette. Våre medlemmer, som lærerne i barnehager og skoler, sykepleierne, fysioterapeutene og ergoterapeutene, er bærebjelkene innenfor utdanning, helse og beredskap. Det må gjenspeiles både i lønn og arbeidsvilkår i mye større grad enn det KS har vist vilje til så langt i dette oppgjøret, gjentar Røsvoll.
Lønnsoppgjøret i Unio kommune omfatter ikke ansatte i Oslo kommune, som er eget forhandlingsområde.
I KS-oppgjøret forhandles det blant annet på vegne av 2379 fysioterapeuter, som er medlemmer av Norsk Fysioterapeutforbund.
Brudd også mellom Unio, LO og San
Det er også meldt om brudd i forhandlingene mellom Unio, LO og San. Det er her snakk om Diakonhjemmet stiftelse, Diakonhjemmet Omsorg og Diakonhjemmet barnehage. Også her forhandles det på vegne av fysioterapeuter.