Helse Førde: Samler ortopedisk aktivitet i Førde
Det blir ortopedisk poliklinikk i Lærdal, og dagkirurgi i Nordfjordeid. Leder av Helse- og omsorgskomiteen på Stortinget vil ha foretaksmøte i Helse Vest, og viser til foretaksloven.
Styret i Helse Førde vedtok torsdag 29. januar at den ortopediske aktiviteten i Helse Førde blir samlet ved Sentralsjukehuset i Førde. Den ortopediske avdelingen i Lærdal blir nedlagt.
Samtidig skal Lærdal sykehus tilby ortopedisk poliklinikk inntil tre dager i uka, tilsvarende om lag 2500 konsultasjoner per år. Nordfjord sykehus skal tilby dagkirurgi med opptil 60 operasjonsdager årlig.
Kjersti Toppe, som leder Helse- og omsorgskomiteen på Stortinget, mener at foretaksmodellen og foretaksloven ikke legger opp til at lokale helseforetak kan gjøre slike endringer som har samfunnsmessige konsekvenser.
– Min vurdering og krav til regjeringen er å innkalle til foretaksmøte i Helse Vest, uttaler hun til Dagens Medisin.