Avdekket skattesvik for 200 millioner: Nå granskes systemet
Skatteetaten har avdekket omfattende skatteunndragelser blant leger: 37 leger skal ha unndratt over 200 millioner kroner i inntekter, hovedsakelig fra Helfo-refusjoner.
Sakene peker på sårbarheter i et system som i stor grad bygger på at helseaktører selv rapporterer aktivitet og inntekter. Nå samarbeider Helfo, Skatteetaten og Økokrim for å styrke kontrollen og tette hull i ordningene.
Dette skriver Helfo i en pressemelding.
Et tillitsbasert system
Hvert år utbetaler Helfo store summer i refusjoner til helseaktører som fastleger, spesialister, fysioterapeuter og andre som har avtale med det offentlige. Ordningen er i stor grad basert på egenrapportering, noe som gir effektiv ressursbruk – men som også forutsetter høy grad av etterlevelse av regelverket.
Ifølge Skatteetaten er nettopp egenrapportering av næringsinntekter et kjent risikoområde. Kontrollene i legesakene har avdekket at inntekter fra det offentlige i flere tilfeller ikke er blitt rapportert til skattemyndighetene.
Vil tette hull
Myndighetene jobber nå med tiltak for å gjøre systemet mindre sårbart. Blant annet vurderes endringer i regelverket og bedre informasjonsdeling mellom etatene. Målet er i følge pressemeldingen både å forebygge feil og avdekke misbruk tidligere.
Leger denne gangen
Fysioterapeuten tok i sakens anledning kontakt med Helfo kontroll. Svarene, de fikk vi fra skattekrimsjef Erik Nilsen.
På spørsmål om man her har indikasjoner på at tilsvarende skatteunndragelser også forekommer blant andre helseaktører, svarer Nilsen dette:
- Vi har først og fremst sjekket leger, men vi ser ikke bort fra at dette også gjelder andre helseaktører.
Opplysningsplikt, som alle andre
- Hva er de konkrete svakhetene i dagens refusjons- og rapporteringssystem som gjør denne typen misbruk mulig?
- Skatteetaten samarbeider tett med Helfo, Økokrim og politi- og påtalemyndigheten i legesakene for å avdekke disse unndragelsene og få på plass nødvendige hindringer som stanser misbruk.
Nilsen forteller at helseaktører har som alle andre opplysningsplikt om alle inntekter og er ansvarlig for egenfastsetting.
- Det er med andre ord den enkelte helseaktør som plikter å innberette alle ytelser de mottar på skattemeldingen, sier han.
Nilsen sier at det nå er flere tiltak som iverksettes eller er under vurdering.
- Det er lagt ut informasjon om skatteplikten på Helfo sine nettsider på norsk og engelsk. Alle førstegangssøkere for direkterefusjon vil motta informasjon fra Helfo om skatteplikten, sier han.
Organisasjonsnummer
Skattekrimsjefen sier også at det arbeides med å opplyse om skatteplikten på alle utbetalingsvedtak og årsoppgaver som sendes fra Helfo.
- Videre arbeides det med å innføre krav om organisasjonsnummer for å kunne inngå avtale om direkte oppgjør med Helfo, dette for at helseaktører skal få tilsendt riktig skattemelding for næringsdrivende.
Nilsen forteller at 15 leger er anmeldt så langt, men at flere vil komme. Fem leger er allerede dømt.
- Utover dette må Økokrim og politidistriktene kommentere straffesakene, avslutter Nilsen.