Tromsø: Rehabiliteringstilbud for kreftrammede benyttes i liten grad

Rådgiver Ole Reidar Myrland skjønner ikke hvorfor kreftrammede ikke benytter seg av tilbudet ved Rehabiliteringssenteret Nord-Norges kurbad i Tromsø.

Publisert Sist oppdatert

Gjennom kreftrehabiliteringen "Veien videre" har kurbadet lykkes å få folk på beina igjen. Dette skriver avisa Nordlys.

Fatigue

- Dette er personer som har vært gjennom krevende sykehusopphold, og som sliter med ettervirkningene av den medisinske behandlingen. De som kommer til oss er ofte rammet av utmattelsessyndrom og trenger hjelp og tid til å bli fullt ut rehabilitert, forklarer Ole Reidar Myrland til Nordlys.

Mer info

Myrland opplyser at Kurbadet har en avtale med Helse Nord om 32 rehabiliteringsplasser for kreftrammede, fordelt på åtte plasser med fire inntak i året.

- Vi får ikke fylt opp disse plassene. Selv om vi har et godt samarbeid både med sykehus og fastleger, må våre samarbeidspartnere bli enda flinkere til å informere om tilbudet. Nå er det litt slik at når en pasient er ferdigbehandlet, så er rett ut med beskjed om at du er frisk.

Tilbudet har eksistert i fire år, og gir pasientene kunnskap om kosthold, trening, fysioterapi, trygderettigheter, ernæringsfysiologi, nevrologi og psykolog-hjelp.

106 plasser

Rehabiliteringssenteret Nord-Norges kurbad tilbyr totalt 106 sengeplasser for rehabiliteringsopphold. Målgruppene er blant annet amputasjoner, revmatiske lidelser, ME, muskel- og skjelettlidelser, Parkinsons, epilepsi, hjerneskader, Huntingtons og andre nevrologiske lidelser.

Senteret ble etablert i 1952.

Les mer i avisa Nordlys.

Powered by Labrador CMS